Jak zaplanować dobrze kuchnię?

Chyba każdy zgodzi się z tym, że jeśli uda się dobrze zaplanować swoją kuchnię, to dzięki temu w codziennym życiu łatwiej nam będzie gotować a także zaoszczędzimy sobie zbędnego chodzenia. Dlatego warto wykorzystać kilka naszych wskazówek. Pracę w kuchni rozpoczynamy od wyciągania rzeczy z lodówki. Potem musimy umyć wszystko w zlewie a dalej pracować na blatach, gdzie obrabiamy produkty. Cały proces zamyka się na kuchence, na której gotujemy. Dlatego trzeba posłużyć się zasadą trójkąta roboczego, zajmując się rozmieszczeniem urządzeń w kuchni. Podstawowe miejsce trzeba rozłożyć w kuchni na planie trójkąta, gdzie wierzchołkami będą zlew, kuchenka i lodówka. Pomiędzy tymi wierzchołkami powinny być blaty do obrania produktów. Dodatkowo nie powinno się przekraczać 7 metrów łącznej długości blatów.

Podział na strefy

W kuchni można wykreślić pięć podstawowych stref, dzięki którym codzienna praca będzie wygodniejsza:

- zapasy

- przechowywanie

- szykowanie posiłków

- zmywanie

- pieczenie i gotowanie

Wszystko w kuchni zaczyna się od lodówki, dlatego warto ją umieścić przy wejściu, dalej przygotowujemy szafkę do przechowywania a blisko wejścia również szafkę na zakupy. W dalszej części zlewozmywak a następnie kuchenka, obok której powinno być jak najwięcej blatów. Zakłada się, że blatami roboczymi powinniśmy oddzielić poszczególne urządzenia. Oczywiście blat musi być między zlewem a kuchenką. Jeśli będzie miejsce na blat po obu stronach kuchenki ułatwi to pracę. Blaty powinny mieć co najmniej 80 cm i być właśnie między kuchenką a zlewozmywakiem.

kuchnia w malym mieszkaniuUłatwieniem w pracy w kuchni są różnego rodzaju akcesoria, które warto mieć pod ręką. Najlepiej na takie akcesoria przygotować sobie szuflady, z których łatwiej będzie wyciągać niż z szafek, gdzie coś będzie głęboko schowane. Dodatkowo warto zastosować szafy z dodatkowym domykiem cichym, które pozwolą na to, by wygodnie z nich korzystać nawet, gdy samemu się ich nie będzie domykać, one delikatnie zrobią to za nas. Ich minusem będzie wysoka cena. Świetnie sprawdzają się także kosze cargo, w których łatwo wszystko będzie można znaleźć. Jednocześnie jednak zajmują one dużą część szafki i systemu jezdnego przez co będzie się zmniejszać ich powierzchnia. Spowalniacze takie jak w szufladach warto stosować w drzwiczkach szafek. Dzięki temu będą one się cicho i delikatnie zamykać bez zbędnych uderzeń o szafkę, dlatego warto na takie rozwiązania postawić.

O nas

logo-footer

Dom Górnika Turek - Projekty wnętrz
ul. Akacjowa 7/12
62-700 Turek
​kontakt@domgornika.turek.pl

Kontakt
Aranżacja wnętrza w stylu francuskim
Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz i nie dać się oszukać przez amatora?

Aktualności

Pokój dla kilkulatka
Styl skandynawski
Własny projekt domu
Copywright 2015 © by Dom Górnika Turek - Projekty wnętrz. Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail:kontakt@domgornika.turek.pl