Oświetlenie w salonie – jak przy pomocy światła sprawić, aby mały salon wydawał się większy?

oświetlenie w salonie

Jednym z elementów, które w istotny sposób wpływają na wystrój salonu, jest bez wątpienia światło. Pełni ono nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Posiada szerokie właściwości plastyczne, które sprawiają, że pomaga nam optycznie zmienić proporcje salonu o niewielkiej powierzchni. Aby postawić na odpowiednie lampy, należy znać kilka ważnych zasad.

Światło sprawi, że mały salon będzie wydawał się ładniejszy, a panujący w nim nastrój będzie bardziej przyjemny. Wybierając liczbę lamp do salony, ich rozmieszczenie oraz styl, należy kierować się przede wszystkim wielkością pomieszczenia oraz tym, jaki wystrój zastosowano.

Praktyczne sposoby na powiększenie małego salonu

Mały salon można optycznie powiększyć odpowiednio rozmieszczając punkty świetlne. Wystarczy podkreślić wybrane miejsce, a inne skutecznie zamaskować. Jeżeli światło zostanie skierowane na sufit, mały salon od razu wyda się optycznie większy. Jeżeli chcemy uzyskać optyczne podwyższenie salonu, powinniśmy postawić na wbudowane oraz zawieszane oprawy sufitowe, które zapewniają naprawdę mocne światło. Oświetlone kolumny lub filary to z kolei optyczne wydłużenie salonu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby salon wydawał się szerszy, należy silny strumień światła skierować na te ściany w salonie, które są dłuższe. Idealnie w tej roli sprawdzają się kinkiety oraz nowoczesne reflektory. W wąskim salonie świetnie sprawdza się również światło umieszczone we wnętrzach. Świetnym pomysłem jest też podświetlenie wybranych obrazków czy półek. Jeżeli zależy nam na uniknięciu trudnego do zniesienia wrażenia ciężkości, powinniśmy postawić na lampy z przezroczystego szkła.

Światło a kolory

oświetlenie do salonuBarwy we wnętrzu mają wpływ na to, jak postrzegamy przestrzeń. Jasne kolory to optyczne powiększenie salonu. Podobny efekt dają barwy lśniące i pozbawione wzorów. Powinny one silnie odbijać światło emitowane przez lampy. Salon urządzony w jasnych kolorach to brak konieczności stosowania silnego światła. Kiedy jednak postawimy na barwy ciemne oraz drewno i kamień, niezbędne jest zastosowanie silniejszego światła.

O nas

logo-footer

Dom Górnika Turek - Projekty wnętrz
ul. Akacjowa 7/12
62-700 Turek
​kontakt@domgornika.turek.pl

Kontakt
Aranżacja wnętrza w stylu francuskim
Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz i nie dać się oszukać przez amatora?

Aktualności

Jak dobrać kinkiety do naszego wnętrza?
Oświetlenie w salonie – jak przy pomocy światła sprawić, aby mały salon...
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do swoich wnętrz?
Copywright 2015 © by Dom Górnika Turek - Projekty wnętrz. Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail:kontakt@domgornika.turek.pl